T.C. MERSİN VALİLİĞİ

T.C. Mersin Valiliği

TÜRK-ARAP EKONOMİ, TİCARET VE YATIRIM BAKANLARI 1. TOPLANTISI İLİMİZDE BAŞLADI
25.09.2013
TÜRK-ARAP EKONOMİ, TİCARET VE YATIRIM BAKANLARI 1. TOPLANTISI İLİMİZDE BAŞLADI

            Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları 1’nci Toplantısı, Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın başkanlığında ilimizde başladı. 21 üyeli Arap Ligi’ndeki 14 farklı ülkenin bakanlarının katıldığı toplantıda, ülkeler arasındaki işbirliklerinin güçlendirilmesi amacıyla çalışmalar ve değerlendirmeler yapılacak. 

            Mersin Hilton SA Oteli’ndeki toplantının açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan, bölge ve dünya tarihinin yeniden yazıldığını ifade ederek, “Bizler böylesine önemli bir zaman diliminde ekonomi, ticaret ve yatırımlar konusunda son derece önemli ve tarihi bir toplantıyı gerçekleştirmek üzere buradayız. Bugün bölgemizde ülkelerimiz arasında ekonomik ve ticari işlere yön vermek ve yeni işbirliği alanlarını tespit etmek için tarihi bir gün. Türkiye olarak önerdiğimiz proje çerçevesinde Arap Birliği sekretaryasının desteğiyle ilkini düzenlediğimiz böylesine önemli ve geniş katılımdan dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

            Bu toplantının bugüne kadar Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ekonomik alanda yapılmış en kapsamlı ve en geniş katılımlı toplantı olduğunun altını çizen Bakanımız, “22 üyeli Arap Ligi’nden bugün 13 saygıdeğer bakan ve benle birlikte 14 bakan aynı masa etrafında toplandık. Türkiye de Arap Ligi kurulduğundan bu yana üyedir. Diğer temsilcilerle birlikte 18 ülke olarak buradayız ve dünyaya ortak bir mesaj vereceğiz. Bu mesaj barış, kardeşlik refah ve gelişme için olacak. Ticareti, ekonomiyi önemli bir araç olarak kullanmaya hazır olduğumuzu belirtmek için önemli olacaktır. Çünkü biliyoruz ki, bölgelerimizdeki kalıcı barış, kardeşlik, refah ve gelişme ancak güçlü ekonomilere sahip olmamızla, aramızda daha adil ve sürdürülebilir ticaret yapmamızdan geçer. Amaç ilkini düzenlediğimiz bu zirvenin kalıcı olmasıdır. Toplantının iki yılda bir değil, her yıl başka bir ülkede düzenlenmesidir. Bunun altyapısını ve yol haritasını konuşup değerlendireceğiz” diye konuştu. 

PARLAYAN YILDIZ MERSİN

             Türkiye’nin en güzel şehirlerinden olan Mersin’in bugün ilki düzenlenen toplantıya ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Bakanımız, şunları söyledi: “Mersin sadece Türkiye’nin değil, tüm Akdeniz coğrafyasının ticarette, tarımda, lojistikte, turizm yatırımlarında adeta parlayan bir yıldızı. Mersin barışın sembolü, zeytin dalının ve üzüm bağlarının adeta bereketli bir diyarıdır. İlk toplantıyı yapmak, dost ve kardeş Arap Ligi ülkelerini ağırlama fırsatı ne mutlu ki bize düştü. Bizler birbirini çok iyi bilen, kardeşlik hukuku yüzlerce yıl öncesine dayanan aynı toprakların havasını solumuş, aynı suların nimetlerinden faydalanmış tek bir Allah’a yürekten inanmış insanlarız. Bizim özümüz sözümüz bir. Umuyor ve diliyorum ki, şu anda her biriniz kendisini kendi evinizde gibi hissediyorsunuzdur. Ben de Riyad’da, Bağdat’ta, Tunus’ta, Trablus’ta, Rabat’ta, Kahire’de, Cezayir’de, Beyrut’ta, Aman’da bulunurken kendi evimdeymişim gibi hissediyorum.” 

            Ekonomik ticari yatırım ilişkilerinde daha ileri seviyelere gelebilmek için bugün büyük bir katılım ve güçlü bir iradeyle bir araya gelmenin hem bölgemiz hem de dünya için güçlü bir mesaj olduğunu işaret eden Bakanımız, “Türkiye’nin Arap ülkeleriyle işbirliğinde kararlılığını bir kez daha duyurmuş oluyoruz. Aramıza nifak sokmak isteyenlere inat kardeşlik yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bölge halkları yüzyıllardır barış, huzur ve refah içinde yaşadı. Tarihin omuzlarımıza yüklediği sorumlulukla bizlerin ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirip bölge halklarının refahına katkıda bulunmalıyız” dedi. 

 ÜLKEMİZ SERMAYESİNİN ARAP LİGİ ÜLKELERİNDEKİ YATIRIMI 6 MİLYAR DOLARI AŞTI

             Arap ülkelerinin 2,7 trilyon dolar milli gelirleri, 2 trilyon doları aşan dış ticaretleri, 400 milyona yaklaşan nüfusları ile dünyanın en önemli ekonomi merkezlerinden birini temsil ettiğini ifade eden Bakanımız, şöyle devam etti: “2012’de Arap ülkelerinin toplam ihracatı 1,3 trilyon dolar, ithalatı da 775 milyar dolar olmuştur. İhracatımızı geliştirmek üzere büyük çabalar gösterdik. İşbirliğimizin bazı sonuçlarını paylaşmak istiyorum. 2002’de 5 miyar dolar olan ticaret hacmi, 2012’de 11 kat artarak 55 milyar dolara yükseldi. Dünya üzerinde bu oranda ticaretimizin arttığı başka bir ülke grubu yok. 2012’de 152,5 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık 4’te 1’ini yani 36,2 milyar dolarını Arap ülkelerine yaptık. İthalatımız ise 19 milyar dolarlık rakamla 2012 toplam ithalatının yüzde 8’ine karşılık geldi. Müteahhitlik sektöründe de gurur tablosu ortaya çıkıyor. Türk müteahhitler Arap dünyasının mimarisinde önemli rol aldı. Hastane, havaalanı ve yollar, ülkemiz müteahhitleri tarafından yapılmış ya da yapılmakta. 2012’de üstlendikleri 26,6 milyar dolarlık projenin 12,7 milyar dolarlık kısmı yani yüzde 48’i Arap ülkelerinde gerçekleşti. 2012 yılında Arap ülkelerinde toplam proje bedeli 103,4 milyar dolara ulaştı. Arap ülkelerinin ülkemizdeki yatırımları da dünyanın dikkatini çekti. 2002’de ülkemizde 5 milyon dolar gibi küçük bir değerde Arap yatırımı varken, 10 yılda ülkemize gelen Arap yatırımı 9 milyar dolara ulaştı. Yatırımlara olan ilgi karşılıklı oldu. Türk firmalarının Irak, Libya ve Mısır başta olmak üzere tüm Arap Ligi ülkelerine yatırımı 6 milyar doları geçmiş durumda. Son dönemde ticaret ve yatırımın rotası değişmeye başladı. Gelişme yolundaki ülkelerin özellikle Arap ülkelerinin yeni ekonomik düzende en önemli destinasyonu arasına girdiğini görüyoruz. Avrupa krizi sonrası Arap ülkeleri fonları tüm dünyada önemli hale geldi. Giderek zenginleşen nüfuslarına paralel Arap ülkeleri piyasaları ihracatçı ülkelerin rekabet alanına dönüşüyor. Müteahhitlik alanları durgunlaşan dünya ekonomisinde önemli fırsatlar oluşturuyor.”

            Tıpkı Arap ülkeleri gibi Türkiye’nin de son 10 yılda gösterdiği başarılı ekonomik performansla kendisine önemli bir yer edindiğine dikkat çeken Bakanımız, “Türkiye yükselen ve bir G20 ülkesi olarak dünyanın 17’inci büyük ekonomisidir. İhracatta, yatırımlarda, müteahhitlik alanında ülkemiz dünyanın en önemli ekonomileriyle yarışıyor. 15 çeyrektir kesintisiz büyüyen bir ekonomimiz var. Yanı başımızdaki Avrupa’da ekonomik kriz tam anlamıyla sona ermemesine rağmen, bu büyüme başarısı son derece önemli. 2’nci çeyrek rakamımız yüzde 4,4 olmuştur. Bu oranla Türkiye Avrupa ülkelerin tamamından daha iyi bir performans sergiledi. 2023’te 500 milyar dolar mal ihracatı, 150 milyar dolar hizmet ihracatı olmak üzere 650 milyar dolar toplam ihracat geliri olacak Türkiye’nin toplam dış ticareti ise 1,5 trilyon dolar olacak. 786,3 milyar dolar olan milli geliri 2 trilyon doların üzerine çıkaracağız” diye konuştu. 

 “TÜRK-ARAP EKONOMİ BAKANLARI 1’NCİ TOPLANTISI ÖNEMLİ BİR FIRSATI BARINDIRIYOR”

             Arap ülkelerinin kendi aralarındaki petrol dışı ticaretin çok düşük seviyede olduğuna işaret eden Bakanımız, “AB ülkelerinin birbiriyle ticareti yüzde 60 seviyelerinde. Arap Ligi ülkelerinin ise sadece yüzde 11 seviyesinde. Aynı tablo İslam ülkelerinde de var. Büyük Arap ülkelerini kendi içindeki serbest ticareti daha yüksek seviyelere çıkaracağına inanıyorum. Bu işbirliğini yukarı çekmek bizim elimizde. Bu coğrafyanın bereketli hamuru, ortaya koyacağımız maya bizlere daha büyük ürünler verir. Zengin enerji ve tarım kaynakları, turizm kapasiteleri ve rekabetçi işletme maliyetleriyle ülkelerimiz daha çok şeyler yapabilir. İstersek her türlü sorunu rahatlıkla çözebilir, yeni hedefler çerçevesinde hep birlikte bir araya gelebiliriz. Ticari ilişkilerimizde son dönemlerde yaşanan olağanüstü başarılarda Türk-Arap halkları arası samimi ilişkiler ve güven duygusu artıyor. Bu coğrafyada bu samimiyet ve güven dilini bu kadar iyi konuşabilecek Türkler ve Araplardan başka hiçbir millet yok. Türk-Arap Ekonomi Bakanları 1’nci Toplantısı ülkelerimiz için önemli bir fırsatı barındırıyor. Bugün yapacağımız toplantıda; ticaretin karşılıklı artırılması, uluslar arası ekonomik örgütlerle işbirliği, dış ticarette standardizasyon ve hizmet ticaretinde karşılıklı işbirliği gibi birçok konuyu ele alacağız. Uzlaşımızı kamuoyuna duyuracağız. Politika yapımızdan dolayı ticareti geliştirmek adına karar alsak da bu hedefleri fiilen uygulayacak özel sektördür. Bu anlamda işadamlarımıza destek olup daha fazla ticaret ve yatırım için karşılıklı teşvik etmeliyiz” şeklinde konuştu. 

             Bakanımız konuşmasını şu şekilde noktaladı: “Bölgemizdeki barışı, kardeşliği ve refahı geliştirmek için birlikte hareket etmeyi, fırsatları birlikte değerlendirmeyi konuşacağız. Ülkelerimize değer katmak, kazanç sağlamak için aramızdaki ticareti daha fazla nasıl gerçekleştirebileceğimizi konuşacağız. İşbirliği ile fırsatları nasıl değerlendirebileceğimizi konuşacağız. Güçlü birer dünya devletiyiz. Bu gücümüzü fark edip vatandaşlarımıza daha fazla refahı getirmenin yollarını aryacağız. Ticaretin temeli güven ve karşılıklı kazançtır. Tek tarafın kazandığı ticari ilişkilerden hepimizin kazanacağı bir yola girmeliyiz. Birbirimizi birbirimizin müşterisi değil, birbirimizin ortağı olduğu bir anlayışa hâkim olmalıyız. Bizde ticaret kutsal bir meslek kabul edilmiştir. Türk-Arap dostluk ve işbirliğinin artacağına inanıyorum.”

 ARAP ÜLKELERİ ARASINDAKİ GÜMRÜKLER KALDIRILIYOR

             Uluslararası Mersin Limanı’nın (MIP) ülkemiz ticaretine büyük katkılar verdiğini aktaran Arap Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mohammed Tiwijri ise, “Arap ülkelerinde ekonomik entegrasyon içinde olmak için son 5 yılda gerçekten bir uyanış oldu. Arap liderleri ekonominin ne kadar önemli olduğunun farkına vardılar. Ticareti, sanayiyi ve yatırımları desteklemeye başladık. İnşallah iyi bir yere geleceğiz. Kısa bir zaman sonra ortak pazara geçeceğiz. Serbest ticaret alanını bu yıl gerçekleştireceğiz. 4 yıldır hazırlıkları yapılıyor. Gümrük tarifeleri konusunda gelecek yıl tamamen bir çözüme varıp gümrükleri kaldırmış olacağız. Arap ülkeleri arasındaki duvarı kaldırıp ekonomiyi güçlendireceğiz” dedi. 

            92’nci Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı ve Arap Delegasyonları Başkanı sıfatıyla Fas Krallığı Ticaret, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Abdelkader Aamara da Arap heyeti bakanları adına Mersin’de bulunmaktan mutlu olduklarını belirtti. Söz konusu toplantının Arap alemi ile Türkiye arasında var olan coğrafi birlikteliğin ve var olan güçlerin birleştirilmesi adına çok önemli olduğuna dikkat çeken Amara, “Aynı zamanda işbirliğimizi geliştirmemiz lazım. Bu yeni duruma göre ayak uydurmak için birlikte olmamız gerekmekte. Aynı zamanda İstanbul’da yapılan Türk- Arap forumu kararları gibi öncelikli hedeflerimiz var. Bu toplantıdan somut kararlar çıkmasını beklemekteyiz. İki taraf arasında kapsamlı bir ticaret olmasını istemekteyim” diye konuştu.

             Gün içerisinde yapılacak olan görüşmelerde ülkeler arasındaki işbirliklerinin güçlendirilmesi amacıyla çalışmalar ve değerlendirmelerin yapılacağı toplantıya katılan Arap Ligi’ne mensup diğer ülke bakanlarının isimleri ise şu şekilde; Bahreyn Ulaştırma Bakanı Kamal Bin Ahmed Mohammed, Cibuti Ekonomi ve Maliye Bakanı Ilyas Dawaleh, Filistin Ulusal Ekonomi Bakanı Jawad Naji, Irak Ticaret Bakanı Khayrullah Hassan Babiker, Katar Maliye Bakanı Ali Sherif Al-Emadi, Kuveyt Sanayi ve  Ticaret Bakanı Anas Khalid Al-Saleh, Libya Ekonomi Bakanı Mustafa Ebu Funas, Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Dr. Tawfeeq bin Faozan bin Mohammed Al-Rabia, Tunus Ticaret ve Geleneksel Sanayi Bakanı Abdelwahab Mataar, Umman Planlama Bakanı Sultan Bin Salim Said Al-Habsi, Ürdün Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Dr. Hatem Al-Halawani. 25.09.2013

25.09.2013 TÜRK-ARAP EKONOMİ, TİCARET VE YATIRIM BAKANLARI 1. TOPLANTISI İLİMİZDE BAŞLADI
Görüntülenme: 1047